eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Częstochowa “opodatkuje” pielgrzymów. Komentarz Ordo Iuris
  Wadliwa i dyskryminująca katolickich pielgrzymów – tak uchwałę przyjętą przez Radę Miasta Częstochowy ocenia Instytut Ordo Iuris. Zdaniem ekspertów Instytutu podjęcie uchwały było raczej elementem mobilizacji określonego elektoratu w kampanii wyborczej niż działaniem na rzecz miasta i jego mieszkańców.
 2. Potrzeba mobilizacji w przygotowaniach do obchodów 100-lecia urodzin Jana Pawła II
  Potrzeba mobilizacji na poziomie ogólnopolskim, aby jak najlepiej przygotować obchody stulecia urodzin Jana Pawła II i aby dać całemu Kościołowi i światu świadectwo o naszym przywiązaniu do jego osoby i dziedzictwa tu, w Rzymie - mówi w rozmowie z KAI ks. prałat Paweł Ptasznik, kierownik Sekcji Polskiej Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.
 3. Odpowiedzialność za wychowanie seksualne spoczywa na rodzicach
  Według 80 proc. Polaków edukacja seksualna powinna zostać w szkole. Większość jest jednak zdania, że odpowiedzialność za uświadamianie dzieci spoczywa przede wszystkim na rodzicach, szkoła znalazła się na drugim miejscu. Takie wyniki przyniosły badania przeprowadzone przez IBRiS dla Dziennika Gazety Prawnej (DGP) i RMF FM. W polskich szkołach od wielu lat obecny jest przedmiot "Wychowanie do życia w rodzinie" (WDŻ), który przekazuje wiedzę o seksualności.
 4. O. prof. P. Nawrot: Muzyka Indian jest naprawdę Wielką Sztuką
  - Tak jak puszcza amazońska jest zielonymi "płucami Ziemi", tak muzyka Indian jest "płucem" w historii ewangelizacji latynoskiego Kościoła i nie tylko - podkreśla o. prof. Piotr Nawrot. Wybitnym misjonarz, laureat tegorocznego Medalu „Benemerenti in Opere Evangelizationi” i światowej sławy muzykolog w rozmowie z KAI zachęca do poznawania i grania muzyki latynoskich Indian, gdyż "ich muzyka jest jak powiew świeżego powietrza znad Amazonii". "Cudownie, że obecnie nie tylko Indianie znajdują w swojej muzyce rozkosz i ukojenie, ale każdy muzyk na świecie, który bierze ją w swoje ręce. Muzyka Indian jest na prawdę Wielką Sztuką" - powiedział o. prof. Nawrot.
 5. Katowice: koncert papieski w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II
  Z okazji liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II oraz 41. rocznicy inauguracji pontyfikatu miał miejsce w Akademii Muzycznej w Katowicach koncert galowy „Wstańcie, chodźmy”.
 6. Muzeum na Majdanku zaprezentuje dewocjonalia używane przez więźniów
  W Państwowym Muzeum na Majdanku w Lublinie odbędzie się spotkanie „Różaniec i Gwiazda Dawida. Życie duchowe w obozie śmierci”. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć z bliska dewocjonalia przywiezione przez więźniów na Majdanek, a także wyjątkowe przedmioty wykonane za drutami obozu.
 7. Dziekan Roty Rzymskiej w Częstochowie: małżeństwo to łaska i rzeczywistość sakramentalna, która trwa
  „Małżeństwo i rodzina na synodalnej ścieżce papieża Franciszka” - to wspólny tytuł cyklu wykładów, który 23 października w auli św. Jana Pawła II w Wyższym Seminarium Duchownym i w Archidiecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin "NAZARET" w Częstochowie wygłosił ks. prał. Pio Vito Pinto, Dziekan Roty Rzymskiej.
 8. Bezprecedensowy marsz zakonników przeciw prezydentowi Haiti
  Na desperacki i bezprecedensowy gest zdecydowali się wczoraj zakonnicy i zakonnice na Haiti. W centrum Port-au-Prince zorganizowali marsz na znak protestu przeciwko rządom prezydenta Jovenela Moise’a. „Kościół katolicki zazwyczaj organizuje procesje religijne, dziś zwołaliśmy marsz na rzecz wyzwolenia Haiti, bo jesteśmy w katastrofalnej sytuacji” – powiedziała s. Rose Marie Bolimer.
 9. Bydgoszcz: o problemie dowodu na istnienie Boga
  O problemie dowodu na istnienie Boga mówił w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej prof. Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego dr hab. Janusz Sytnik-Czetwertyński.
 10. Bp Napierała: bez ołtarza nie ma świątyni
  - Ołtarz to miejsce święte, gdzie dokonuje się bezkrwawa ofiara Jezusa Chrystusa. Bez ołtarza nie ma świątyni - mówił bp Stanisław Napierała w kościele pw. NMP Wniebowziętej w Gołuchowie. Biskup kaliski senior dokonał konsekracji ołtarza, w który wmurowano relikwie św. Mateusza Ewangelisty.

Dodatkowe informacje