eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Kard. Tagle nowym prefektem Kongregacji Ewangelizacji Narodów
  Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej podało 8 grudnia, że papież Franciszek mianował arcybiskupa Manili kard. Luisa Antonio Taglego nowym prefektem Kongregacji Ewangelizacji Narodów. Piastujący dotychczas ten urząd kard. Fernando Filoni został wielkim mistrzem Rycerskiego Zakonu Grobu Pańskiego, zastępując na tym stanowisku Amerykanina kard. Edwina Fredericka O’Briena, który 8 kwietnia br. skończył 80 lat. Kard. Tagle jest drugim purpuratem z Azji, stojącym na czele tego urzędu, po kard. Ivanie Diasie z Indii (1936-2017), który pełnił to stanowisko w latach 2006-11.
 2. Abp Jędraszewski: Maryja ma być naszym wzorem
  Wpatrujemy się w Przenajświętszą Dziewicę pełną łaski, poczętą prawdziwie bez grzechu pierworodnego, do której uciekamy się z najrozmaitszymi sprawami i problemami – mówił abp Marek Jędraszewski w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny podczas Mszy św. z okazji Święta Kupca. Metropolita krakowski podzielił się również z wiernymi pomysłem, który zrodził się w nim na skutek podróży do Libanu i Syrii, aby w Dzień Bożego Narodzenia we wszystkich kościołach diecezji zorganizować specjalną zbiórkę na rzecz syryjskich sierot.
 3. Abp Pennacchio: Maryja była pierwszą misjonarką
  abp Salvatore PennacchioKiedy patrzymy się na Maryję, wtedy poznamy prawdę o tym, kim jesteśmy w rzeczywistości. Wychodząc z domu i dzieląc się wiarą z innymi ludźmi stała się pierwszą misjonarką – powiedział abp Salvatore Pennacchio. Nuncjusz Apostolski w Polsce przewodniczył Eucharystii z okazji zakończenia lubelskich obchodów 150-rocznicy założenia Zgromadzeń Misjonarek i Misjonarzy Afryki. Założycielem wspólnot jest ks. Karol Lavigerie, arcybiskup Kartaginy i kardynał.
 4. Niech Maryja uczy nas zawsze mówić Bogu „tak”
  Do wielkodusznego odpowiadania Bogu na Jego plany i propozycje na wzór Niepokalanej Maryi Dziewicy zachęcił Franciszek wiernych w swoim rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” 8 grudnia na Placu św. Piotra w Watykanie.
 5. Bp Napierała: Niepokalana to wzorzec świętości
  Niepokalana to wzorzec świętości, ku któremu pragniemy podążać. Maryja ujmując nas za rękę zbliża do Boga, za którym tęsknimy – mówił bp Stanisław Napierała podczas uroczystej sumy odpustowej ku czci NMP Niepokalanie Poczętej w kościele przy klasztorze sióstr kamedułek w Złoczewie.
 6. Papież do Maryi: przypominaj nam, że jesteśmy dziećmi kochającego Boga
  Jak co roku 8 grudnia - w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - papież Franciszek udał się pod figurę Matki Bożej na Placu Hiszpańskim w Rzymie, składając tam kwiaty i odmawiając specjalną, ułożoną przez siebie modlitwę. Prosił w niej Maryję, aby uwolniła swe duchowe dzieci od zła i przypominała, że jesteśmy dziećmi Boga - Ojca przeogromnej miłości.
 7. Bp Dec: Maryja otrzymała od Boga pełnię łask
  Przez Maryję przyszło zbawienie, narodził się Zbawiciel. Bóg wybrał taką niewiastę, która jest mu posłuszna i już na początku została obdarzona pełnią łask. Bóg obdarował Maryję ze względu na Jezusa, ale także ze względu na nas, by jako pełna łaski poczęła Zbawiciela. Ze względu na to jedyne powołanie w dziejach świata Maryja otrzymała pełnię łask. Przyszła na świat wolna od grzechu pierworodnego i nie popełniła żadnego grzechu osobistego - mówił bp Ignacy Dec.
 8. Jabłonka na Orawie: setki paczek rozdał Święty Mikołaj
  Od kilku lat na Orawie Święty Mikołaj przychodzi do Orawskiego Centrum Kultury, gdzie rozdaje setki paczek dla dzieci, ale i gratuluje laureatom konkursów plastycznych i literackich, których jest bohaterem. Wydarzenie z udziałem tego najbardziej znanego świętego miało miejsce 8 grudnia.
 9. Kielce: ponad 570 rodzin znalazło darczyńców w ramach Szlachetnej Paczki
  Wszystkie rodziny z województwa świętokrzyskiego, biorące udział w tegorocznej edycji Szlachetnej Paczki, znalazły swoich darczyńców – jest ich najwięcej w historii akcji w regionie, bo aż 575. Rodziny wybierano do piątku, do części z nich już trafiły paczki.
 10. Licheń: inauguracja obchodów 350-lecia Zgromadzenia Księży Marianów
  W przypadającą 8 grudnia uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w licheńskim sanktuarium rozpoczęto świętowanie jubileuszu 350-lecia istnienia Zgromadzenia Księży Marianów. Z tej okazji południowej sumie sprawowanej w licheńskiej bazylice przewodniczył ks. Bogusław Binda MIC, przełożony licheńskiej wspólnoty księży i braci marianów, który powiedział, że „tajemnica Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny jest sercem charyzmatu mariańskiej wspólnoty zakonnej”.

Dodatkowe informacje