eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Stowarzyszenie im. Jana Pawła II uratowało przed aborcją ponad 4000 dzieci
  dzieckoDziałające na terenie Hiszpanii stowarzyszenie Ratowników im. Jana Pawła II uratowało przed aborcją ponad 4000 dzieci w tym iberyjskim kraju. Jak poinformowała szefująca organizacji katolicka działaczka Marta Velarde, dzieci zostały uratowane dzięki nakłanianiu ciężarnych kobiet przez członków tej organizacji do odstąpienia od zamiaru aborcji. Wiele z nich zostało przekonanych, bezpośrednio przed wejściem do kliniki aborcyjnej, do utrzymania ciąży.
 2. Abp Budzik: Jezus ukazał ludzkości wyjście z zaklętego kręgu przemocy i kłamstwa
  - Być chrześcijaninem, to przełamywać zaklęty krąg zła i nienawiści, nie szukać „kozła ofiarnego” i nie zrzucać winy na drugiego człowieka, lecz samemu się do niego przyznać - powiedział dziś abp Stanisław Budzik w wykładzie po wręczeniu mu doktoratu honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. W swym wystąpieniu ukazał mechanizm „kozła ofiarnego”, od początku towarzyszący dziejom naszej cywilizacji, a zakwestionowany w tradycji judeo-chrześcijańskiej, w szczególności poprzez dobrowolną śmierć Jezusa.
 3. Diecezja siedlecka: Liturgiczne wspomnienie Błogosławionych Męczenników z Pratulina.
  Dziś 23 stycznia przypada liturgiczne wspomnienie Błogosławionych Męczenników z Pratulina. Do miejsca uświęconego przez męczeństwo Unitów Podlaskich przyjechało wielu osób z diecezji siedleckiej, a także wierni z całej Polski. Obiektem kultu w Pratulinie są relikwie błogosławionych męczenników zamordowanych w 1874 roku w obronie wiary. W październiku 1996 roku Ojciec Święty Jan Paweł II beatyfikował męczenników z Pratulina. Do tej daty odniósł się w homilii bp Jan Kopiec, biskup gliwicki, który przewodniczył uroczystościom.
 4. Pierwsze spotkanie Grupy Roboczej ds. Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży w Internecie
  Wczoraj odbyło się pierwsze posiedzenie Grupy Roboczej ds. Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży w Internecie, powołanej przez Ministerstwo Cyfryzacji. W spotkaniu, które otworzył minister cyfryzacji Marek Zagórski, wzięło udział kilkudziesięcioro ekspertów z instytucji, organizacji i firm zajmujących się nowymi technologiami oraz edukacją i ochroną dzieci.
 5. O. J. Stefanów: Czym powinna być Niedziela Słowa Bożego
  - Papież nie ustanowił Niedzieli Biblijnej, lecz Niedzielę Słowa Bożego. Nie chodzi tylko o czytanie Biblii, ale o wsłuchiwanie się w Boga mówiącego do nas poprzez dzieło stworzenia, poprzez księgi Pisma Świętego i we wspólnocie Kościoła - mówi o. Jan Stefanów SVD, sekretarz generalny Katolickiej Federacji Biblijnej . W rozmowie z KAI polski werbista wobec słabej znajomości Pisma św. wśród katolików zachęca m. in., aby za przykładem Ameryki Łacińskiej tworzyć przy konferencjach biskupich Departamenty Animacji Biblijnej.
 6. Jutro prezentacja Orędzia papieża Franciszka na 54. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu
  Prezentacja Orędzia papieża Franciszka na 54. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu "«Obyś mógł opowiadać i utrwalić w pamięci» (por. Wj 10, 20). Życie staje się historią” odbędzie się w piątek 24 stycznia o godz. 12 w Centrum Medialnym KAI w Warszawie.
 7. Europejscy Żydzi domagają się ostrzejszych przepisów przeciw antysemityzmowi
  Europejskie Stowarzyszenie Żydowskie (European Jewish Association – EJA) i Europejska Liga na rzecz Działania i Ochrony (European Action and Protection League – APL) opracowały wspólny projekt ustawy dotyczącej ostrzejszego postępowania wobec przejawów antysemityzmu.
 8. Toruń: wystawa z okazji 25-lecia wydawnictwa „Wołanie z Wołynia”
  - Sługa Boży Serafin Alojzy Kaszuba mawiał, że jego misją jest zbieranie ułamków. Te właśnie słowa charakteryzują działalność wydawnictwa – zauważyła w przedmowie Maria Kalas. W Bibliotece Głównej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 23 stycznia miało miejsce otwarcie wystawy poświęconej jego 25-letniej działalności.
 9. Częstochowa: ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego w „Niedzieli”
  „Dziś Chrystus wzywa nas do otwartości na siebie. Ta otwartość uzewnętrznia się: życzliwością, gościnnością, zrozumieniem i poszanowaniem” – mówił 23 stycznia w kazaniu ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie, podczas Ekumenicznego Nabożeństwa Słowa Bożego. Zorganizowano je w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w auli redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.
 10. Bp Turzyński: dopóki walczysz, możesz zwyciężyć
  - Dopóki walczysz, dopóki chcesz, możesz zwyciężyć, nawet z Goliatem - mówił bp Piotr Turzyński w trakcie obchodów 157. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Msza św. była celebrowana w klasztorze ojców bernardynów. W czasie poprzedzającym powstanie świątynia była głównym miejscem działalności patriotycznej w Radomiu. Władze carskie wprowadziły kasatę obiektu, a sam klasztor został zamieniony na więzienie dla powstańców.

Dodatkowe informacje