eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Abp Wojda: pusty grób uwalnia od fałszywego obrazu Boga
  „Pusty grób otwiera przestrzeń przed każdym, kto pragnie wyzbyć się fałszywego obrazu Boga uformowanego na miarę człowieka i doświadczyć Zmartwychwstania Pana. W pustym grobie nie ma nic do oglądania, jest tylko Słowo, które do nas mówi, które pragnie być przyjęte i które pragnie wydać owoc w naszym życiu” - mówił abp Tadeusz Wojda podczas uroczystej liturgii Wigilii Paschalnej w białostockiej bazylice archikatedralnej.
 2. Sandomierz: bp Nitkiewicz udzielił katechumenom sakramentów inicjacji chrześcijańskiej
  Bp Krzysztof Nitkiewicz udzielił katechumenom sakramentów chrztu, bierzmowania i Eucharystii podczas liturgii Wigilii Paschalnej celebrowanej w bazylice katedralnej w Sandomierzu. W swej homilii biskup mówił o zbawczym przejściu Boga przez życie każdego ochrzczonego.
 3. Abp Depo: największą pokusą jest dziś sprowadzenie chrześcijaństwa do mądrości czysto ludzkiej
  „Największą pokusą dzisiaj jest sprowadzenie chrześcijaństwa do mądrości tylko czysto ludzkiej, jakby do wiedzy o tym, jak dobrze żyć, jak się urządzić w świecie” - mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który 20 kwietnia przewodniczył liturgii Wigilii Paschalnej w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.
 4. Abp Gądecki podczas Wigilii Paschalnej: ze zmartwychwstania wyrasta wspólnota Kościoła
  Zmartwychwstanie Jezusa jest fundamentem, z którego wyrasta i na którym wznosi się cały gmach chrześcijańskiej wiary. Jest wydarzeniem, dzięki któremu powstała wspólnota Kościoła ‒ mówił podczas Wigilii Paschalnej abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski udzielił w katedrze poznańskiej sakramentu chrztu św. siedemnastu osobom dorosłym.
 5. Bp Markowski: wierzymy w Zmartwychwstanie, bo On przychodzi do każdego z nas
  Czemu wierzymy w Zmartwychwstanie Pańskie? Wierzymy, bowiem On nieustannie przychodzi do każdego z nas. Widzi nasz niepokój o siebie, bliskich, Ojczyznę, świat - mówił bp Rafał Markowski w homilii podczas liturgii Wigilii Paschalnej w archikatedrze warszawskiej. Liturgia rozpoczęła obchody Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.
 6. Kard. Dziwisz: Kościołowi w Polsce życzę, by był z narodem i mu służył
  Ogarniamy naszą modlitwą cały nasz Kościół w Polsce, życząc mu, by, jak zawsze, był z narodem i służył zawsze narodowi - mówił kard. Stanisław Dziwisz w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, gdzie przewodniczył liturgii Wigilii Paschalnej. Na jej zakończenie krakowski metropolita senior złożył życzenia wielkanocne Kościołowi i ojczyźnie.
 7. Bp Miziński: dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych
  „W jakiejkolwiek sytuacji życiowej i kondycji byś nie był, pamiętaj że dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych. Wyprowadzi Cię z niej jeśli tylku mu zaufasz, jeśli mu zawierzysz i przylgniesz do Niego. Spójrz, On z krzyża, znaku hańby uczynił znak zbawienia i chluby. Ze śmierci wyprowadził życie i wszystko to uczynił dla Ciebie, abyś mógł żyć pełnią życia i osiągnąc życie wieczne” – mówił bp Artur Miziński podczas Liturgii Wigilii Paschalnej w lubelskiej archikatedrze.
 8. Abp Kupny: wszyscy wezwani jesteśmy do świadczenia o zmartwychwstaniu
  Chrystus zrealizował to, co obiecał: odrodził nas do nowego życia, wysłużył zbawienie, przywrócił utraconą godność dziecka Bożego – mówił podczas liturgii Wigilii Paschalnej we wrocławskiej katedrze abp Józef Kupny. Pytał przy tym zebranych: Czy my wypełniamy zobowiązania wobec naszego Zbawcy?
 9. Bp Lityński: Światło Chrystusa niech opromienia nasze życie
  „Światło Chrystusa niech opromienia nasze życie, ale nie zatrzymujmy tego światła i tej łaski dla siebie” – mówił bp Tadeusz Lityński do wiernych zgromadzonych na liturgii Wigilii Paschalnej w parafii pw. św. Mikołaja w Głogowie.
 10. Prymas podczas Wigilii Paschalnej: szukajmy Go, Żyjącego, w naszym życiu
  „Pan nasz zmartwychwstał i żyje z nami. Nie szukajmy Go więc wśród umarłych, ale pośród żywych. Szukajmy Go, Żyjącego, w naszym życiu” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak w homilii Mszy św. Wigilii Paschalnej, której przewodniczył wieczorem w katedrze gnieźnieńskiej.

Dodatkowe informacje