eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Katedra polowa: kard. Kazimierz Nycz odprawił Mszę św. dla członków Zakonu Maltańskiego
  Mszą św. w katedrze polowej damy i kawalerowie Zakonu Maltańskiego uczcili w poniedziałek święto swego patrona – św. Jana Chrzciciela. Eucharystii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. W czasie Eucharystii dziękowano m.in. za piętnaście lat służby ambasadorskiej Vincenzo Manno, ambasadora Zakonu Maltańskiego w Polsce, który kończy misję dyplomatyczną w naszym kraju.
 2. Bp Solarczyk: by przyjąć Bożą łaskę potrzeba czasu i milczenia
  Bóg nieustannie okazuje nam swoją łaskę – przekonywał wiernych bp Marek Solarczyk. W uroczystość narodzin św. Jana Chrzciciela przewodniczył on mszy św. w kolegiacie Przemienienia Pańskiego w Radzyminie. W czasie liturgii poświęcił obraz Przemienienie Chrystusa na Górze Tabor, św. Jana Chrzciciela, który do czasu konsekracji w 1781 roku był jednym z patronów świątyni, oraz św. Jana Pawła II.
 3. Bp Muskus udzielił sakramentu bierzmowania więźniowi
  Jeśli żyjemy na co dzień w zjednoczeniu z Jezusem, jeśli Jemu ufamy i w Nim upatrujemy nadzieję, to nawet poddani zewnętrznemu ograniczeniu wolności możemy czuć się prawdziwie wolni – mówił bp Damian Muskus OFM do 28-letniego Krzysztofa, który przyjął sakrament bierzmowania w więziennej kaplicy. Uroczystość odbyła się w Zakładzie Karnym w Krakowie-Nowej Hucie.
 4. Nowy europejski szlak pielgrzymkowy: od Bałtyku do Rzymu
  Do Rzymu będzie można dojść pieszo również przez Alpy Wschodnie. Trwają starania o odtworzenie dawnego szlaku pielgrzymkowego, po którym do grobów apostołów zmierzali pątnicy z krajów bałtyckich, Polski, Czech i Austrii.
 5. Filipińczycy odbudowują katedrę. Potrzebna pomoc
  Islamiści dokonali 27 stycznia podwójnego zamachu bombowego na filipińskiej wyspie Jolo. Pierwsza bomba wybuchła wewnątrz oblackiej katedry, a druga na parkingu. Zginęło wówczas 27 osób, a blisko 100 odniosło ciężkie obrażenia. Oblaci z Polski proszę o pomoc w odbudowaniu świątyni.
 6. Łączenie parafii znakiem Kościoła wychodzącego do ludzi
  Czy mogą istnieć parafie bez księży? To pytanie staje się coraz bardziej aktualne w wielu krajach europejskich. Pochylają się nad nim również uczestnicy 69. Tygodnia Duszpasterskiego organizowanego aktualnie w Torreglia we Włoszech. Tytuł spotkania brzmi: „Parafia bez księży. Od kryzysu powołań do odnowionej misyjności świeckich”.
 7. Biskupi wzywają do pokoju
  pokójZróbmy wszystko co możliwe, aby uniknąć wybuchu kolejnej wojny. Wzywamy rządzących, aby dołożyli wszelkich starań, by doprowadzić do całkowitego rozbrojenia, gdyż zbyt wiele broni jest w rękach osób do tego nieuprawnionych. To apel, który wystosowali biskupi z Konferencji Episkopatu Wybrzeża Kości Słoniowej, na zakończenie zebrania plenarnego.
 8. 43. rocznica protestu robotniczego z udziałem premiera Morawieckiego
  Z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego odbędą się jutro obchody 43. rocznicy robotniczego protestu, do których doszło 25 czerwca 1976 roku w Radomiu. Centralnym punktem będzie msza św. przy pomniku ludzi skrzywdzonych, którą będzie celebrował bp Henryk Tomasik. Początek o 18.00.
 9. Dzieci z Białorusi na kolonijnym turnusie Caritas
  86 dzieci i pięciu opiekunów z Białorusi wypoczywa w podkieleckim ośrodku Caritas Diecezji Kieleckiej w Kaczynie na dobiegającym końca turnusie polonijnym, zorganizowanym głównie z myślą o potomkach polskich rodzin. W Kaczynie Białorusini przebywają od 14 do 27 czerwca.
 10. Bp Jan Zając obchodzi 80. rocznicę urodzin
  Honorowy kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i emerytowany krakowski biskup pomocniczy Jan Zając obchodzi 80. rocznicę urodzin i 56. rocznicę święceń kapłańskich. Z tej okazji, w święto swojego patrona, przewodniczył Mszy św. w łagiewnickiej bazylice.

Dodatkowe informacje