Grupy duszpasterskie

Wspomnienia z pielgrzymkowego szlaku prowadzącego do Praskiego Dzieciątka Jezus.

Po raz kolejny w tym roku grupa pielgrzymów wyruszyła  w miesiącu wrześniu, aby nawiedzić ciekawe miejsca Dolnego Śląska i stolicę Czech-Pragę. Po sprawdzeniu obecności uczestników,  z poranną modlitwą na ustach  nasz szlak pierwszego dnia prowadził do Zamku Czocha . Zabytek ten często odwiedzany jest przez turystów , ale i filmowców. Jest  wspaniale zachowanym obiektem średniowiecznej architektury obronnej i perłą turystyczną ziem leżących w sąsiedztwie Gryfowa Śląskiego. W jego pobliżu zwiedziliśmy również najstarszą w Polsce (jeszcze działającą), zaporę wodną nad Jeziorem Leśniowskim.

Dalej nasza droga wiodła  do kolejnego, znanego z nakręcania scen filmowych ( np. film – „Sami swoi”) – Lubomierza. W tym urokliwym miasteczku szczególnie zainteresowała nas świątynia pw. Wniebowzięcia N.M.P  i św. Maternusa, oraz dawny klasztor sióstr benedyktynek. Funkcję przewodnika pełnił konserwator obiektu ,który w sposób bardzo ciekawy, a nawet fascynujący opowiedział o wspaniałym zabytku. Dowiedzieliśmy się o najnowszych odkryciach tzn. odnalezieniu udokumentowanych certyfikatami ok.300 relikwii świętych i błogosławionych.  To właśnie siostry benedyktynki  pieczołowicie gromadziły i opisywały to , co w dzisiejszych czasach możemy nazwać wielkimi skarbami lubomierskiej świątyni.  Zwiedziliśmy też Rynek miasteczka oraz Galerię Aktorów ,obok Muzeum „Kargula i Pawlaka”.  Późnym popołudniem udaliśmy się na nocleg zaplanowany w Górnym Karpaczu.
Kolejny dzień  to podróż  do  stolicy naszych południowych sąsiadów. Drogę do Pragi objaśniał  wspaniały przewodnik ,co sprawiło, że czas dojazdu minął bardzo szybko.  Zwiedzanie  rozpoczęliśmy od słynnej Biblioteki  Strahowskiej  w klasztorze na wzgórzu . Następnie podziwialiśmy skąpaną w słońcu przepiękną Pragę z jej licznymi dzielnicami.  Podążając  kamiennymi uliczkami , dotarliśmy na Hradczany pod Pałac Prezydencki  i najwspanialszą świątynię stolicy  tj. katedrę  świętych: Wita, Wacława i Wojciecha.  Spacerując  miastem( wśród licznych turystów ), podziwialiśmy też  zabytki Małej Strany  m.in.  pałace, ogrody i domy mieszczańskie . Głównym celem naszego wyjazdu było nawiedzenie kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny  Zwycięskiej.  To właśnie w  jego wnętrzu znajduje się otaczana powszechnym kultem figurka Dzieciątka Jezus inaczej Praskie Dzieciątko, lub Praskie Jezulatko.  Zapiski dotyczące figurki sięgają 1628r. , gdy księżna Polyxena  przekazała figurkę ojcom Karmelitom Bosym.  Jako pielgrzymi z wielkim wzruszeniem przed obliczem Dzieciątka odmówiliśmy modlitwę ojca Cyryla, który wiele figurce zawdzięczał.  Zwiedziliśmy również pomieszczenia, gdzie w szklanych gablotach przechowywane są bardzo liczne, złocone sukienki(około 100) i korony, w które strojona jest figurka w różnych okresach roku liturgicznego. Dalsze zwiedzanie miasta przebiegało równie sprawnie, a przy Moście Karola uwieczniliśmy nasz pobyt  wspólnym zdjęciem na tle  dzielnicy Hradczany.  Trochę zmęczeni  kilkugodzinnym zwiedzaniem Pragi, ale też pełni wrażeń i zachwytu wracaliśmy na nocleg do naszego super gościnnego pensjonatu, w Karpaczu.  Ostatni dzień naszej pielgrzymko-wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania Parku Miniatur Dolnego Śląska w Kowarach. Tutaj z kolei obejrzeliśmy  najpiękniejsze pałace, zamki  i obiekty  w skali 1: 25 , które zachwyciły nas swym pięknem i  precyzją wykonania . Tego samego dnia pozostało jeszcze do zwiedzenia  miasto Świdnica, a  szczególnie protestancki „Kościół Pokoju” ( obiekt uznany przez UNESCO) , a także katedra pw. św. Stanisława i św. Wacława z najwyższą na Dolnym Śląsku wieżą (103m).
Stare powiedzenie mówi, że „wszystko co dobre- mija szybko”. Tak też było w naszym przypadku.
Bardzo zadowoleni, że mogliśmy zobaczyć jak najwięcej ze szczegółowo przygotowanego programu i bogatego w różne atrakcje turystyczne. Każdy z tych dni dostarczył nam wielu wspaniałych wrażeń i satysfakcji.
Ufamy Bogu, że nie był to ostatni wyjazd organizowany przez parafię pw. św. Małgorzaty w Gostyniu. Oby tak było.

uczestniczka

Dodatkowe informacje