„W imię Syna” - Lednica 2014

7 czerwca 2014 roku gostyńska młodzież zawitała na XVIII Spotkaniu Młodych w Lednicy. Organizatorami tego wyjazdu byli ks. Marcin Lewandowski, pełniący służbę Bogu we Farze oraz ks. Paweł Bogdanowicz z klasztoru na Świętej Górze. Na Polach Lednickich zagościło około 70 tysięcy wiernych. Młodzi z całej Polski przybyli, aby modlić się, śpiewać, tańczyć oraz czuwać.

Tegoroczne spotkanie poświęcone było synostwu i nosiło tytuł „W imię Syna”. Każdy z uczestników otrzymał lednicki dowód osobisty symbolizujący dojrzałość, pierścienie z napisem „W Tobie mam upodobanie” jako symbol Synostwa Bożego, a także banknoty wdzięczności o nominale 2000 talentów, które Młodzi mogli wręczyć swoim rodzicom, wychowawcom w podziękowaniu za życie, wiarę i wychowanie. Otwarcie Pól Lednickich należało jak co roku do założyciela Spotkań, mianowicie do o. Jana Góry. Podczas uroczystości w procesji pod Bramę – Rybę wniesiono relikwie św. Wojciecha. Przed procesją miejsce miało niesamowite wydarzenie – skok spadochronowy. Nie byłoby w tym nic niesamowitego, gdyby nie fakt, że skoczek przyniósł wszystkim zgromadzonym list miłosny od Boga do ludzi, czyli Biblię. Był to symbol tegorocznego Spotkania Młodych w Lednicy. Również jego uczestnicy mieli możliwość napisania listu w imieniu Boga do drugiego człowieka. Wieczorem rozpoczęła się Msza Święta celebrowana przez prymasa Polski  abp Wojciecha Polaka. Kilka słów dla młodzieży skierował także papież Franciszek. Odtworzone zostało Jego nagranie z Rzymu z przesłaniem dla Młodych. Papież Franciszek zachęcał młodzież przede wszystkim do odwagi oraz radości, aby odpowiadali z optymizmem i wielką ufnością na miłość jaką daruje ich Bóg. Na koniec swojej wypowiedzi, papież pobłogosławił zebranych oraz powierzył ich opiece Panny Maryi. Godzina spotkania była poświęcona św. Janowi Pawłowi II, aby podziękować za Jego kanonizację, wspomnieć o Jego działalności dla młodzieży. Przez Bramę Trzeciego Tysiąclecia wniesiono uroczyście relikwie św. Jana Pawła II, który od początku wspierał czuwanie młodych nad Jeziorem Lednickim.

Warto organizować takie spotkania, aby młodzież mogła cieszyć się Chrystusem w miłej i sympatycznej atmosferze, wyrażać swoją miłość do Niego poprzez śpiew i taniec. Z niecierpliwością będę już czekać na XIX Spotkanie Młodych w Lednicy w 2015r.

Martyna Gogół

Dodatkowe informacje